Ročně sníme 10 x svoji váhu!

Mohu být potravinově soběstačný?

Líbil se mi výrok od Dalajlámy, který říkal, že než si na něco udělá názor, snaží se na věc podívat z různých stran. Udělejme to i v tomto případě. Dříve, než budeme tvrdit, že soběstační můžeme být osobně třeba z 20%, nebo také ze 70%, nebo z 90%….sbírejme nejdříve informace, zkušenosti a třeba až za dva roky takovou otázku zhodnoťme…..

Celková spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, dosáhla v roce 2019 hodnoty 796,5 kg na obyvatele. Jde o vůbec nejvyšší spotřebu od roku 1993, meziroční nárůst byl 6,9 kg. 

To jsou oficiální údaje ČSÚ, z kterých vyplývá, že ročně sníme 10 x svoji váhu. V tuto chvíli nebereme v úvahu všechny ekologické dopady dovozů přes půl Evropy, ani drancování půdy intenzivním hospodařením, ani velmi nezdravou skladbu potravin.


Začínáme letošní rok polykulturou, která není ale rozhozena naráz, ale trochu sofistikovaněji :)) …..a začneme počítat jednotlivé množství konkrétní zeleniny, její spotřeby za rok a uděláme si časem názor ze získaných zkušeností. Na tomto záhonku je zaseta mrkev, cibule a ředkvička….cibuli nemá ráda Pochmurnatka mrkvová, mrkev nemá ráda Vrtalka cibulová a ředkvička bude snězena dříve, než pořádně vyrazí mrkev i cibule a mezi tím budou její listy zakrývat půdu….později se dostaneme k jednotlivým číslům……množství osobní spotřeby mrkve a cibule za rok….zatím sejeme, protože je čas!

Malé tenké prkénko nazývám secí traktor….bratři Veverkové by se asi smály, ale obyčejné prkénko tlačím lehce k zemi a posouvám ve směru plánovaného řádku…..pokud je zem moc tvrdá, je ji třeba trochu předem navlhčit…..zdá se že řádky jsou příliš blízko, ale jde tu o využití místa, protože zatímco semínka mrkve se teprve aklimatizují, ředkvička už řádí…..

Záhonek je třeba zakrýt, protože mrazíky ještě přijdou a semínka se takto mají jako v bavlnce……

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *