Kolik potřebujeme mrkve na rok?

Budeme vycházet z jednoduchých počtů, selského rozumu a opřeme se i o statistiku spotřeby z oficiálních údajů ČSÚ.

Protože je přelom března a dubna, aktuálně nás zajímá, kolik mrkve potřebujeme zasít, abychom měli zásobu mrkve na celý rok. Neobejdeme se bez některých odhadů a průměrů, jako je váha mrkve a její počet na 1 m2, nebo celková spotřeba na obyvatele

Podívejme se nejdříve na celkovou spotřebu zeleniny. Ta v posledních letech osciluje kolem 80 kg na obyvatele. Pokud bychom vycházeli z toho, že všechno by byla mrkev, pak bychom snědli za rok 80/365 = 0,22kg mrkve, což jsou při váze 100g dvě mrkve za den.

Když budeme vycházet z celkové sklizně v ČR, pak zjistíme, že celková sklizeň na 1 obyvatele je 3,3 kg. Pokud přičteme dovoz, jsme na 7-8 kg na osobu. Takže tady nám reálně vychází asi 1 mrkev na 5 dní.

Kolik mrkve vypěstujeme z 1 m2?

V zemědělských podmínkách je uváděný výnos 43 tun na 1 hektar. Vycházím ale raději při setí z počtu kusů na 1 metr a protože samozřejmě záleží na kvalitě půdy, na počasí o kterém naštěstí člověk nerozhoduje a o dalších vlivech, počítám s 15 kusy z 1 běžného metru. /4-5 běžných metrů na 1 m2/. 

Jestliže chci mít k dispozici 2 mrkve denně, 365*2=700/15= asi max. 50 metrů řádků mrkve.

A vše probíhá s pokorou, že každý den je takový jaký je a s vědomím, že Bůh se nejvíce směje, když si plánujeme, co budeme dělat příští den….. :))

/zdroj: ČSÚ/

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *