Březen, duben a zásoby

Kdo z nás používá vlastní potraviny, ví, že toto jsou měsíce, kdy sklep se vyprazdňuje a zahrada se teprve probouzí. K dispozici jsou např. ještě brambory, červená řepa, topinambury, kukuřice, fazole, poslední hokkaida, ale současně už žije trávník a  asijská listová zelenina ve skleníku, S tím je třeba počítat, protože prvních čerstvých plodů v květnu – zimolezu, by se člověk asi úplně také nenajedl…..samozřejmě je spousty ještě dalších možností….zavařeniny, naložené zelí, sušené ovoce…..ale jsou to v každém případě měsíce, kdy je nabídka zřejmě nejmenší a s tím je třeba počítat, při jarním setí a sázení, abychom na tyto měsíce byli připraveni.

Jednak si potřebujeme promyslet a zapsat do sešitu, co potřebujeme vypěstovat a vybrat místo. Když opustíme zažité představy omezení daného našim mírným podnebním pásmem, zjistíme, že máme sice rozptyl od subtropických dní až po arktické, ale pěstovat můžeme potraviny celoročně. I přes zimu. Jednak můžeme sázet a sít na podzim a jednak některé druhy vydrží i pod sněhem. Jistit se můžeme základem, kterým je má oblíbená čtyřka: brambory, dýně, kokuřice a fazole.

Nejbohatší je samozřejmě léto. „Nadopujeme“ tělo vitamíny a využijeme teplou sezónu na uchování potravin na zimu…..máme toho spousty na výběr…..sušením, zavařováním, kvašením…..a na podzim naplníme sklep……ale teď je začátek dubna, takže v příštím příspěvku půjdeme počítat spotřebu brambor…. :))

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *