Kompost nad zlato

Komposty mne nepřestávají udivovat svoji dokonalou organizací….bez časového omezení tu ve dne v noci pracují čety různých dělníků, kteří mají za úkol vše zrecyklovat. Kompostů je navíc mnoho druhů. Od rychlého 14 denního, až třeba po roční….základem je samozřejmě zásada č. 1!

Mísit dusík /zelený odpad, např. tráva, zbytky z kuchyně – vše co začne brzy hnít/ a uhlík /kde už působilo slunce, suchá tráva, větvičky, štěpka, sláma, karton/ v poměru asi 25:1.

Do půdy vracíme zpět všechnu energii, která na zahradě vznikla, ani stéblo pryč! 

Využít na ohraničení můžeme cokoli, nejlepší je samozřejmě to, co se za pár let nerozpadne, ale i samotné dřevo se pak může stát součástí kompostu a udržuje v něm vlhko, než se úplně rozpadne…..

Tady kompostuji bez ohraničení a je to hlavně posekaná tráva. Takový kompost nazývám kompostovací kombajn, protože můžeme postupně hromadu z jedné strany přehazovat tak, že na jednom konci přehážeme kompost na šíři lopaty, necháme mezi přeházeným a nepřeházeným kompostem prázdnou rýhu, do které hážeme kuchyňský odpad a třeba za týden zase přehážeme další část kompostu na vytvořenou rýhu a vytvoříme rýhu novou a zase přidáváme další odpad….a tak postupujeme z jednoho konce na druhý a zase zpět… :))

U tohoto „travního“kompostu musím samozřejmě dávat pozor na velký obsah dusíku a tak přidávat dostatečné množství uhlíku, neboť jinak začne navíc i bez dostatečného množství kyslíku hnít….

Pokud je zahrada větší, počet kompostů může být nekonečný….

Každý záhonek, si zaslouží několik centimetrů kompostu ročně…..jednak se do něho pěkně seje a hlavně je plný energie, kterou neustále dodává do nekonečné přírodní cirkulární ekonomiky, jako perpetum mobile…..

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *