Začátek roku

Nejlepším obdobím pro přípravu na jarní setí a sázení je únor-duben. Většina rostlin ještě spí, na pozemku je přehled, půda kyprá….. a téměř každý den, je možné obout pracovní boty a vyrazit…….

Pohled na dva loňské záhony, které končily na podzim bez údržby. Pod ještě nerozpadlým mulčem se skrývá bohatý kompost. Tady jsem vzhledem k podzimnímu zaplevelení zvolil důkladné přemulčení pozemku.

Podkladem je tu zvětralá rula, z které se několikaletým mulčováním postupně „odstěhovaly“ kopřivy a kde zatím nejsilnějším obyvatelem byl k podzimu svlačec rolní. Má obrovskou touhu po životě….je schopný vytvářet i pod kartony bílé  „špagetové“ kořeny, stočené do spirál dosahují po roztažení i přes jeden metr…..je houževnatý, jako by navštěvoval tu nejlepší školu osobního rozvoje se zaměřením na trpělivost…… 

Do spodní části záhonu můžeme dát jakýkoli bioodpad, který se ještě od podzimu nerozpadl, kompost, hnůj, dřevo…atd….pokud jdeme pod úroveň terénu, může být dřevo i větší, pařezy, klády atd…..záhon má pak zajištěnou větší stabilitu vlhkosti….takový záhon bude v některém příštím příspěvku….

Postupně jsem přeházel hlínu z obou loňských záhonků na povrch nově vytvořených a pod nimi i kolem nich jsou kartony……

Rád mulčuji i okraje záhonů, které zasahují do trávníku….ten během roku nemá takovou šanci dělat nájezdy na záhonky a po sečení tráva končí právě jako další mulč na kartonech kolem záhonků, případně i rovnou na nich, podle toho, co bylo na záhoncích zasázeno…..tady bude zřejmě nehybridní meloun Charentais…..

INa tomto místě by se vzhledem k podloží ze zvětralé kamenité ruly ani rýt nedalo, ale příroda sama také neryje. Jen člověk si rád přidělává práci… a také aby si mohl kupovat rýče a případně nové pracovní boty. Před lety jsem dělal záhonky ohraničené prkny, ale dnes už se nedělám ani s prkny…..příští rok se uvidí, jak budou záhonky vypadat a podle toho je buď ještě znovu celé podobným způsobem přemulčuji, ale spíše se dá na ústup po kopřivách i svlačec a dojde jen k přemulčování povrchu záhonu vrstvou dalšího slamnatého hnoje a nebo kompostu….. 

Ze dvou záhonků se staly tři…….a k podobnému postupu došlo i na dalších místech….

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *