„Obyčejné“ brambory

Když slyším slovo „brambory„, téměř vždy se mi hned vybaví hladomor v Evropě…..kolik milionů lidí tato rostlina zachránila lidských životů!

My dnes považujeme brambory za úplně samozřejmou součást našeho jídelníčku a neumíme si představit, co místo brambor jedli lidé v Evropš do druhé poloviny 17. století..

Část červených brambor, které byly určené na kuchyňské použití se pěkně pustily za světlem a tak si zasloužily jít do půdy. Ovšem jednak už ani na záhonku, ani na políčku, jsem brambory neplánoval a tak došlo k využití vyvýšeného záhonu, který už jsem nepoužíval. Jen bylo třeba na něho najít místo a trochu ho opravit. Pěstování potravin je nekonečná tvůrčí činnost a je skvělé neustále zkoušet nové postupy a sledovat obrovskou sílu a neustálou přizpůsobivost přírody…..protože jsem neměl volnou půdu ani dostatek kompostu, naplnil jsem vyvýšený záhon tím, co bylo k dispozici….

Záhonek našel své místo na konci políčka a vedle něho ještě vznikne „ochranná zóna“, o které už jsem psal dříve…..základem obsahu záhonku je směs půdy, která byla k dispozici ze sázení stromků, protože zdejší původní půda je silně jílovitá a těžká……do vykopaných jam přišel pod stromky kompost. A spolu s půdou je v záhonku část suché i čerstvě posekané trávy a trochu loňského podzimního listí….

Hrůbky jsem začal na tento základ tvořit se směsi půdy a částečně rozpadlé řezaňky. Až brambory vyrazí, počítám s tím, že je budu obsypávat dál trávou…

Brambory vyrazily neplánovaně opravdu nádherně a přestože bylo několik i hodně velkých a bylo jich škoda, stejně skončily v záhonku.

„Fousy“ při sázení už skoro lezly ven a takový záhonek můžeme ještě přikrýt třeba i slámou, která vyrašené brambory ochrání před mrazem a přesto pěkně propustí světlo….později jsem udělal ještě na jiném místě jeden menší vyvýšený záhonek se zbytky vyrašených brambor, kde povrch tvoří sláma, ale foto jsem zatím nevytvořil….

Protože autoři místních koncertů, kteří lítají kolem, se většinou chtějí podívat do čerstvé směsy půdy a biomateriálu, na záhonku pro první týdny skončila i geotextílie…..a dál budeme sledovat, jak se „neplánovanému“ vysázení brambor do směsi trávy s trochou půdy, bude dařit….stačila by i samotná tráva, nebo sláma, pak je ale třeba dát pozor u trávy na „zapaření“….aby se nám z brambor, nezačalo kouřit :)) ……

2 komentáře

  • Bedřich Němec

    ….zdravím Saro, klidně i jen 500-1000 m2…..bez zvířat…..a v případě že jíte např. minimum masa…..a že si materiál na mulč dovezete……každý z nás je jiný…..někomu bude stačit 500m2 a pěstovat bude i vertikálně…..někomu nebude stačit ani 3000 m2…….hektar?….určitě!… :))

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *