„Sousede, vám ty ostružiny tak krásně rostou……“

Tato slova jsem dnes slyšel od souseda, když se díval jak mulčuji ostružiny…..dělám to tak každý rok na jaře ….a je to taky jediná práce s ostružinami, pokud nebudu počítat trhání plodů…..a je jich každý rok tolik, že je dáváme hlavně do mrazničky a nebo je hned různě zpracováváme, protože tak velké množství nemůžeme jinak sníst….Tak jsem sousedovi poradil, aby svůj keř taky zamulčoval, protože hlavně pak bude mít kořeny ve vlhku /u nás opravdu málo prší/ a jednak se vůbec nebude muset starat o trávu. Ostružiny na naší zahradě by ale neměly potíž s trávou, ale především v těchto místech s kopřivami…..ale přes mulč se nedostanou ani kopřivy….jen tam, kde není dostatečně přeložený karton. Karton! ….aha…na ten jsem zapomněl….na zem dám samozřejmě nejdříve karton – neroztrhám ho, takže papírová krabice tvoří dvě vrstvy a teprve na karton naházím jakýkoli biomateriál ze zahrady….

Takže v létě končí pod ostružinami hlavně nasekaná tráva…..každý rok dávám na karton nejdříve nařezanou slámu, protože ji mám hodně a až potom vše ostatní…letos jsem měl hodně pilin, tak základ mulče tvoří piliny…..zítra např. ještě keře projdu, a kde zůstali suché šlahouny, nastříhám je nůžkami na menší kousky a také skončí pod keři…..nic není třeba odvážet a „vyrábět“ odpad…..

Neděláme v tomto případě nic jiného, než jak to dělá příroda….mulč se v průběhu roku postupně rozpadá…..někde se snaží vykouknout kopřiva, ale ta když na sebe začne takto upozorňovat, skončí v některém z jednoduchých a zdravých obědů…. :))

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *